Proficiency Award Recipients

 

YearAreaNameDistrictStateNational
2009Sheep ProductionJacci Erwin1st1st1st
2012Agricultural Mechanics Repair and Maintenance - PlacementCole Barry1st1stGold
2009Diversified Agricultural ProductionGrant McNamee1st1stGold
2015Grain Production - PlacementJustin Gravatt1st1stSilver
2005Diversified Livestock Production - EntrepreneurshipJennifer McNamee1st1stSilver
2002Swine Production - PlacementJohn Hartings1st1stSilver
2018Sheep ProductionStyler Buyer2nd3rd--
2017Environmental Science and Natural Resources ManagementAustin Davis1st2nd--
2017Sheep ProductionStyler Buyer3rd----
2016Outdoor RecreationMadison Shawver3rdHM--
2016Sheep ProductionStyler Buyer4th----
2015Fiber and/or Oil Crop ProductionJustin Gravatt1st3rd--
2014Diversified Crop Production - PlacementJustin Gravatt3rdSilver--
2014Fiber and/or Oil Crop ProductionJustin Gravatt4thSilver--
2014Grain Production - PlacementJustin Gravatt1st2nd--
2014Outdoor RecreationBethany Dresback2nd2nd--
2013Diversified Crop Production - PlacementJustin Gravatt2ndSilver--
2013Goat ProductionSkyler Foos2ndGold--
2013Nursery OperationsSkyler Foos1st3rd--
2013Outdoor RecreationBethany Dresback1st2nd--
2012Diversified Crop Production - PlacementJustin Gravatt2ndSilver--
2012Goat ProductionSkyler Foos2ndSilver--
2011Agricultural Mechanics Repair and Maintenance - PlacementCole Barry1st3rd--
2011Equine Science - PlacementKelsey Grose1st4th--
2010Veterinary MedicineRebecca Smith2nd2nd--
2009Forage ProductionGrant McNamee1st4th--
2008Diversified Agricultural ProductionGrant McNamee3rdBronze--
2008Forage ProductionGrant McNamee1st3rd--
2008Sheep ProductionJacci Erwin1st2nd--
2008Swine Production - EntrepreneurshipGrant McNamee2ndSilver--
2007Diversified Agricultural ProductionGrant McNamee3rdSilver--
2007Sheep ProductionJacci Erwin1st2nd--
2007Wildlife Management - PlacementAdam ConradDQ----
2006Beef Production - EntrepreneurshipJennifer McNamee5th----
2006Sheep ProductionNikki Erwin1st2nd--
2006Sheep ProductionJacci Erwin4th----
2006Swine Production - EntrepreneurshipJennifer McNamee2ndGold--
2006Wildlife Management - PlacementAdam Conrad1stGold--
2005Sheep ProductionNikki Erwin3rd----
2002Agricultural Sales - PlacementStephanie Overfield1st----
2002Agricultural ServicesJohn Wasserbeck1st4th--
2002Small Animal Production and CareAnnette Rubeck2nd4th--
2001Agricultural ServicesJohn Wasserbeck1st3rd--